BDW 2014, Miloš Dimčić
Kako ubrzati proces izgradnje građevinskih objekata i izvesti konstrukcije koje su do sada viđene samo u naučno-fantastičnim filmovima? Ovo pitanje odavno muči kako investitore, tako i mnoge arhitekte u zemlji i inostranstvu. Svi se dovijaju na različite načine, ali se čini da će jedino upotreba softvera koji je osmislio arhitekta dr Miloš Dimčić skratiti vreme izgradnje objekata bar za polovinu. Ovaj revolucionaran pristup arhitekturi Dimčić će podeliti sa posetiocima BDW konferencije 09. oktobra u Beogradu zahvaljujući podršci Ambasade Nemačke i u saradnji sa Delegacijom EU u Republici Srbiji.
Automatizacija poslednjih godina sve više nalazi primenu u arhitekturi. Rođeni Pančevac nastanjen u Štutgartu, tridesetdvogodišnji arhitekta Miloš Dimčić, razvija metode automatizacije još od 2007. godine i primenjuje ih na svetski poznatim projektima. Zahvaljujući automatizaciji, projektovanje i izgradnja Kristalne hale u Bakuu u kojoj je održano takmičenje za pesmu Evrovizije 2012. godine završeno je u rekordnom roku. Najznačajniji uspeh našeg genija predstavlja rad na projektu za aerodrom u Šencenu u Kini, arhitekte Masimilijana Fuksasa, koji ima najkomplikovaniju strukturu na svetu. Dimčić je osmislio softver pomoću koga je napravljena konstrukcija i fasada aerodroma sa 450.000 čeličnih štapova i 300.000 kvadratnih metara površine pokrivene unikatnim elementima. Zahvaljujući njegovom otkriću, ovaj aerodrom je završen za samo dve godine, umesto regularnih 5 godina.
– Publika će na BDW konferenciji imati priliku da čuje više o najsavremenijim tehnikama programiranja, od kojih su mnoge vezane za segment veštačke inteligencije, koju koristim u oblasti arhitekture i strukturalnog dizajna. Trenutno me najviše zaokuplja razvoj metoda za optimizaciju zasnovan na tehnikama veštačke inteligencije. Pokušaću da njihovim korišćenjem osmislim softver koji će nas dovesti do sledećeg nivoa na putu ka tehnološkoj jedinstvenosti, kaže Dimčić.
Dimčić je diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, a u Štutgartu je odbranio doktorat iz arhitekture. Trenutno je gostujući predavač na fakultetu u Gracu. Tokom studija je radio za studio Knippers Helbig u Štutgartu, a 2011. je osnovao kompaniju Programming Architecture u kojoj razvija različite vrste softvera koji se primenjuju u raznovrsnim projektima širom sveta.
– U svakom projektu se trudim da osmislim i razvijem nešto novo. Nešto što će pomeriti granice mogućeg i iznedriti nove stvari. Sklon sam predlaganju dizajna i tehnika optimizacije koji će učiniti određene projekte “prvim te vrste”. Odatle potiče moja energija i inspiracija, ističe Dimčić.
Pored Kristalne hale u Bakuu i aerodroma u Šencenu u Kini, Dimčić je radio na projektima EXPO Axis u Šangaju i Institutu za mir u Vašingtonu, kao i na softveru za optimizaciju solarnih panela.
– Trenutno radim na jednom biokompozitnom paviljonu u saradnji sa nemačkim arhitektonskim fakultetom HTW Saar. Paviljon će biti inspirisan procesima i materijalima koji se nalaze u prirodi, a odslikavaće nove tehnike u gradnji uz korišćenje biokompozitnih materijala. Takođe, završavam rad na jednom od najvećih istraživačkih centara u svetu – „Kapsarc” u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, za koji je zadužen biro poznate Zahe Hadid. Ipak, moj omiljeni projekat do sada je parametrička fasada koji radim za Schuco sa studijom Engelsman Peters Engineers. Nažalost, pošto je projekat u toku ne mogu da pričam o detaljima, ali mogu da kažem da konačno imam priliku da sprovedem metode inteligentne optimizacije iz svoje doktorske disertacije, zaključuje Dimčić.
Pored programiranja u arhitekturi, gost ovogodišnjeg BDW-a je pasionirani pijanista i član Mense, a u slobodno vreme stiže da se bavi i režijom. Zato verujemo da vas na ovogodišnjoj konferenciji Brand New World čeka uzbudljivo predavanje i diskusija o važnim pitanjima u savremenoj arhitekturi i građevinarstvu.
BELGRADE DESIGN WEEK 2014
Ovogodišnji Belgrade Design Week će biti održan od 6. do 11. oktobra 2014. godine u staroj fabrici Staklopan u Ulici Strahinjića bana 7-9. Centralni deo manifestacije, čuvena međunarodna konferencija Brand New World, deveta po redu, biće održana 9, 10. i 11. oktobra. Festival će pratiti i program izložbi BDW DizajnPark paviljon, profesionalne radionice BDW DizajnLabs i tradicionalno, po četvrti put projekat 100% Future Serbia.
Na Brand New World konferenciji govoriće predavači iz više od 20 zemalja, iz različitih kreativnih industrija – Massimiliano Fuksas, Zuzanna Skalska, Michel Rojkind, Tom Strala, Christian Kerez, Nicolas le Moigne, Guido Woska / Designit, Ido Garini / Studio Appetit, Gavrilo Bozovic / restons-serieux, Igor Kordey, Irena Kilibarda, Milos Dimčić, Kim Herforth Nielsen / 3XN i drugi.
Belgrade Design Week 2014 se održava pod Visokim pokroviteljstvom predsednika Republike Srbije i gradonačelnika Beograda, u saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji, Privrednom komorom Srbije, Turističkom organizacijom Srbije, uz podršku i ambasada i institucija Japana, Holandije, Švajcarske, Nemačke, Meksika, Indije i Izraela.