Casa Caldera – DUST Architects
Dolina San Rafael u južnoj Arizoni, iako naizgled slikovita, prilično je nepovoljna za izgradnju kuća zahvaljujući travnatim brdima prekrivenim hrastovima iz roda emori. Ipak, to nije sprečilo arhitekte iz studija DUST Architects da upravo to pokušaju. Koristeći prednosti lokalnih tehnika građenja, kuća Caldera neprimetno je izronila iz pejzaža, sagrađena da bude utočište koje će odisati domaćinskom atmosferom usred ove božanstvene divljine.
Rešenje kuće inspirisano je i klimatskim uslovima i geologijom regije – dolina je nastala radom aktivnog vulkana pre oko milion godina. Sa ilegalnim imigrantima koji svakodnevno prelaze obližnju granicu sa Meksikom, projektnim zadatkom je zahtevano da se izgradi konstrukcija nepristupačna uljezima, istovremeno odolevajući ekstremnim temperaturnim variranjima u dolini. Podrazumevalo se da kuća treba da bude i energetski efikasna.
Sagrađena od lave, suvog cementa koji sadrži laki vulkanski kamen crvene boje, kuća poseduje masivne, pola metra debele zidove, koji obezbeđuju odličnu izolaciju i od vrelog letnjeg sunca i od niskih temperatura tokom zimskih noći. Glavni zahtev bio je da kuća iz daljine bude neprimetna i da se savršeno stopi sa okruženjem.
Imitirajući lokalnu tipologiju kuća, ovaj objekat kockastog oblika, podeljen je na tri pravougaone zone površine od po 25m2, sa dnevnim boravkom i dve spavaće sobe smeštene sa obe strane hodnika. Zaštićen na oba kraja velikim dvostrukim čeličnim vratima, hodnik služi kao dnevni boravak na otvorenom tokom dana kada su vrata otvorena, dok se noću, kada su zatvorena, kuća pretvara u pravu tvrđavu. Prozori su prilično mali da bi smanjili upad direktnog sunčevog svetla tokom dana, a sam hodnik danju, kada je otvoren, predstavlja glavni izvor prirodnog svetla i omogućava provetravanje kuće.
Što se enterijera tiče, arhitekti su se odlučili za minimalističku estetiku i ‘vulkanski malter’ kao oblogu zidova i podova, dok je lovorovo drvo upotrebljeno na tavanicama i u ugradnim plakarima koji spavaće sobe odvaja od hodnika. Većina detalja, kao što su prozorska krila i kvake, urađeni su ‘po meri’.
Kuću Caldera u celini karakteriše odsustvo krute pravougaone matrice. Energijom se snabdeva pomoću malog solarnog sistema, kao i gasom iz generatora koji opslužuje kuhinju, kupatilo i hlađenje. Voda se dobija iz lokalnog bunara dok se spavaće sobe i hodnik zagrevaju toplotom iz drvene peći. Kamin obezbeđuje toplotu za dnevni boravak. Zahvaljujući LED rasveti i odsustvu potrebe za aktivnim hlađenjem, energetski zahtevi kuće su minimalni, baš kao što je to bio slučaj tokom sedam milenijuma ljudskog staništa u toj regiji. Njenim stanarima ne nedostaje ništa od udobnosti neophodnoj savremenom čoveku.