Dašak istorije: koliba za W&J Graham’s porto iz 1890., renovirana
projekat: obnova kolibe Graham’s iz 1890.
lokacija: Rua Rei Ramiro 514, Vila Nova de Gaia, Portugal
autor: Luis Loureiro
tim dizajnera čine: Nuno Gusmão (kreativni direktor projekta), Giuseppe Greco and Joana Proserpio (dizajneri)
godina realizacije: 2011., ali je svečano otvoreno 2013.
ekološki grafički dizajn: P-06 Atelier, Nuno Gusmão
saradnici na arhitektonskom rešenju: António Figuereido, Filipa Santos, Luís Caldeira, Vitor Pinho, Txema Retana, Gemma Salas
saradnici na dizajnu: Giuseppe Greco, Joana Proserpio
Koliba koja je još od 1890. dom podrumima časnog proizvođača porto vina Graham’s, nalazi se u blizini grada Porto, u Portugalu, skoro je renovirana po idejama arhitekte Louis Loureiro koji je sarađivao sa dizajn-studijem P-06 Atelier iz Lisabona. Sada ovo zdanje nosi i zvanični naziv: “Graham’s 1890 Lodge” i zauzima privilegovanu lokaciju – nalazi se povrh gradskog brda u Vila Nova de Gaia (to je grad tik do glavnog, a već neko vreme je i jedino mesto na svetu za trgovinu porto vinima), odakle puca fenomenalni vidik na istorijski centar Porta i reku Douro. Obnovljeni centar za posetioce sada sadrži i Graham’s muzej, prodavnicu, vinski bar i restoran, a čitav kompleks je zvanično otvorio predsednik Portugala, marta 2013.
E sad, možda će nekima zvučati kao preterivanje da šef države otvara vinski podrum, ali – Graham’s nije tek bilo ko u svetu vina! Istorija porto vina čini veći deo istorije samog Portugala, u nju su utkane i mnoge priče o trgovcima i mešetarima koji su učestvovali u uzdizanju, u usavršavanju i distribuciji nektara još od sredine 1700tih. Zapravo, istorija porto vina je tako puna legendi o rizicima, uspesima, o avanturama… da bi sasvim lako mogla da postane i priča za holivudski film. Dva porodična prezimena, jedno iz starih dana – Grahams i jedno savremeno – Symingtons, jesu upravo karakteristična imena kada valja opisati vezu vina sa trgovcima, vezu doline reke Douro sa lokalnim stanovništvom. I – dok su prethodni bili osnivači Graham’s House još davne 1820., potonji su sadašnji vlasnici i menadžeri ove zaštićene marke, a možda čak i najveći proizvođači vina u regionu.
Upravo te neke uzbudljive priče o Grahamovom porto vinu i o dve familije koje stoje iza njega čine okosnicu doživljaja, utisaka koji će poneti posetioci Graham’s 1890 Lodge. U novom auditorijumu, Graham’s se predstavlja gostima kratkim dokumentarcem, da bi ih već u sledećoj prostoriji sačekao mali, ali koncizno osmišljen muzejski niz dokumenata, alata i ostalih predmeta i objekata koji se dovode u vezu sa istorijom Kuće i istorijom njenih proizvoda. U podrumskim prostorijama, date su na uvid rezerve i preko 3500 sanduka porto vina koje odležava – neki još od 1868. U kolibi se nalazi i prostor za degustaciju, u kojem se posetioci upoznaju sa bogatim varijetetom najfinijih porto finesa same kuće vina, a potom i druga, prestižnija i ekskluzivnija Vintage Room – soba za degustaciju vina na malo višem nivou, kao i sasvim nova prodavnica.
Tim kreativaca koji stoje iza skorašnje obnove zdanja, odlučio je da zgradu ogoli do ljušture, do same strukture, ali su pri tom očuvali neke elemente – poput autentičnih borovih greda iz Rige, sa potpornim stubovima koji su iskovani u gvožđu. Originalni granitni zidovi, koji su debeli više od metra, takođe su i dalje na svom mestu, obezbeđujući sve one neophodne uslove za zrenje i odležavanje vina unutar podruma. Atelje P-06, pod kreativnom Nuno Gusmão upravom, išao je za jednostavnim, modernim pristupom, koristeći opciju uprošćene palete – sa belom, crnom i prirodnom bojom drvene građe. Ukupni utisak koji ovo mesto ostavlja jesu postignuta prostornost i jasnoća u enterijeru, sa namernim otklonom od svakog izveštačenog folklorizma i lažnog retro stila koji se tako često viđa u popularnim turističkim atrakcijama.
The Lodge je istovremeno dom i za Vinu, vinski bar i restoran, koji je član Španske SAGARDI grupe. Kombinujući eklektičku iberijsku kuhinju sa unikatnim ambijentom Kolibe i pogledom bez premca u bližoj i daljoj okolini, gosti mogu da biraju da li će uživati u obroku u okviru natkrivenog zatvorenog prostranog prostora koji ispunjavaju burad Graham’s nektara (dva privatna separea za po 14 ljudi) ili u staklencu sa balkona, koji natkriva stari grad i reku. Varijeteti porto vina, ali i svih ostalih stonih vina koja su donela slavu Portu, poput Madeira and Douro DOC, u ponudi su za otkrovenje uz jelo, ili pojedinačno u vinskom baru. A, kao što mnogi obožavaoci vina znaju, nema boljeg mesta za degustaciju od samog tla na kojem je nektar ponikao.
The Glasshouse, photo © Fernando Guerra, FG+SG Architectural Photography
izvor:
Graham’s, P-06 Atelier, Vonum at Graham’s