Duddell’s by Ilse Crawford: koncept kulturnog odredišta – Hong Kong
adresa: Duddell’s Hong Kong, 3-4/F Shanghai Tang Mansion 1 Duddell Street, Central, Hong Kong
Na čitavom svetu, malo je gradova koji imaju znanje i umeće da naprave privatni klub (samo za članove), onako “da valja”, onako kako to može Hong Kong! Naravno, teško da bilo gde možete zaviriti u najbolje čuvana skrovišta visokog društva, ali ovo je najbliže takvom iskustvu: Duddell’s.
Dakle, kakvo je ovo mesto – zapravo? Pa, nije baš ni tradicionalni restoran & bar, niti je art galerija, ali je ipak nešto više od standardnog kluba zatvorenog tipa (exclusive, members’ only). Sami vlasnici, opisuju ga kao “ulazak u prelepo opremljen dom kolekcionara umetničkih predmeta, u kuću bez spavaćih odaja”… u neki vid “kulturološke i socijalne destinacije”… (šta god to značilo). Zapravo: to je adresa na kojoj plaćate jako puno da bi ste bili deo “te i takve ekipe”, premda – pitanje je da li ćete i tada imati sreće da upadnete – postoji lista za čekanje i poprilično je duga. Jer, ništa nije “tako cool” i “exclusive” kao što je “waiting list“…
Ma, kako god – ovde je središte priče: enterijer! I zarad toga, poklonićemo se kraljici unutrašnjeg dizajna – Ilse Crawford. Uprkos nespornoj grandioznosti i basnoslovnom bogatstvu kluba Duddell’s, Crawford je i ovom oblikovanju pristupila svojim prepoznatljivim rukopisom – humano – stavljajući u centar projekta same ljude. Unutrašnjost je reminiscencija komfornog salona – lounge room, ali sa dvostrukim osvajačem Michelin zvezde u kuhinji! Naravno. Treba biti realan. A i inače – Duddell’s restoran (koji je tokom dana otvoren za javnost), nudi “najozbiljnije vrhunska” savremena jela ovog Kantona.
Izložena umetnost seže od slika iz MK Lau kolekcije – nastalih u XX veku (umakanjem četkica u mastilo), pa sve do odabranih dela internacionalnih autora, koje su kao najbolje i najbitnije za savremenu umetnost procenili gostujući kustosi i doveli do Hong Konga. Mnoga dela su zapravo na nekoj vrsti specijalne pozajmice, privremeno izložena nakon što su izneta iz retko viđenih privatnih kolekcija. Sve enterijere karakteriše toplina i glamuroznost, osećaj ugodne opuštenosti i prisustvo šika. Primenjenu paletu čine tonovi prirodnog kamena, pletenog pruća, tamne drvene građe i sivog travertina koji jasno isijava nasuprot živih boja i delikatnih pastelnih valera opreme i umetničkih predmeta. Sve je jednostavno veličanstveno. Ali, baš sve!
Jednostavnije ne može biti – tako se to radi!
E sad: Yang Rutherford je stvorio sistem za Duddell’s identitet kao primer brendiranja nastalog spajanjem ukusa Istoka i Zapada. Višestruke ilustracije koje objedinjene formiraju Duddell’s unikatni znak, suštinski prikazuju kolonijalno nasleđe Hong Konga i jedinstvenost kineske kulture. Sam autor je to ovako izrazio: “Inspirisan javnim licitatorom devetnaestog veka – aukcionarom Džordžom Dudelom, koji je u svoje vreme posedovao najveći deo zone koja i danas nosi njegovo ime – Duddell Street, sistem Duddell’s identiteta prikazuje ljudske figure sa raznovrsnim nadrealističkim glavama, čime su iskazane svakojake usluge i servisi koje klub pruža. Prvobitni oblik zaštitnog znaka – čovek sa maljem za aukcije i cilindrom – slavi profesionalni život, George Duddell karijeru u aukcijskim kućama Makaoa i Hong Konga 1840-tih.”
fotografije: Robert Holden, za Studio Ilse,
lustracije: Yang Rutherford