Fincube
Studio Aisslinger
Arhitektonski biro Studio Aisslinger, sa sedištem u Berlinu, dizajnirao je koncept, Fincube, nomadski “kućerak” koji se lako rasklapa i ponovo podiže na novom mestu. A prototip ove dimenzijama male i prenosive kuće, nalazi se u Južnom Tirolu, u Italiji, u mestu imenom Ritten.
Autori rešenje predstavljaju kao viziju privremenog života. Koncept su opisali kao natural high-tech za modularnu, održivu, prenosivu, energetski efikasnu kuću. Dizajnirao ju je Werner Aisslinger, a ideju je razvijao u saradnji sa timom Južnog Tirola. Fincube je realizovan na 1200m nadmorske visine, blizu mesta Bozen u severnoj Italiji, na koti sa koje puca pogled na fantastične Dolomitske planine. Koncept bega-u-prirodu-nomadskim-kućerkom je nedavno izložen i kao prototip u mestu malo više iznad, Ritten.
U potpunosti izvedena od lokalne građe, kućica obezbeđuje 47m2 prostora za život, podignutih uz minimalnu emisiju štetnih gasova: lokalni snabdevači i zanatlije, koristeći lokalnu građu i reciklirajuće materijale, stvorili su prototip vredan tirolske tradicije rukotvorina: precizno i brižljivo.
Fincube je materijalizacija verzije manjih stambenih jedinica sa dužim životnim vekom. Lako ju je rastaviti i ponovo podići na nekom novom mestu, ali – ono što je mnogo važnije: zahteva minimalno zauzeće tla, svega 2 kvadrata su sasvim dovoljna, a njih je lako ponovo oživeti, ozeleneti, nakon što Fincube izmeste na novu lokaciju.
Dizajn je minimalistički, usmeren na odabir materijala, te u bliskoj vezi sa prirodom. To je drvena kutija sa “pun krug” trostruko zastakljenom opnom oko koje je omotan drugi fasadni sloj – “kavez” od drvenih šprosni, koji pored potrebne senke i zaštite privatnosti pruža i unikatni pečurkasti izgled.
To opšivanje horizontalnim tračicama praktično omogućava i utapanje Fincube jedinice u bilo koji prirodni ambijent – šumu, dolinu, planinske predele…
Kombinacija dve karakteristike – oblikovanje trajnim materijalima i mogućnost promene lokacije nakon nekog vremenskog intervala, čine je fleksibilnim staništem i skrovištem, praktično – doživotnim pratiocem.
U saradnji sa južnotirolskim ugostiteljem, hotelijerom (Jozef Innerhofer), Fincube je viđena i kao moguće rešenje za gostoprimstvo budućnosti: naselje koje bi činio niz ovakvih jedinica, uz minimalno zauzeće tla, postavljeno na najlepšim pejzažima, postaje poželjni turistički paket koji ni na koji način ne bi ugrozio predeo u kojem je – ne bi ga trajno izmenio. Jer, za razliku od trajnih, tradicionalno građenih staništa, ovo bi se lako menjalo, širilo ili smanjivalo prema potražnji, te bi se selilo na novu lokaciju, dok bi se napuštena pozicija ubrzo vraćala u prvobitno stanje. Ovakvi kvaliteti čine jedinicu poželjnim rešenjem za fleksibilni i pametni turizam budućnosti.
Što se tiče tehnologija, Fincube spada u kategoriju “smart house”, jer se sve vitalne funkcije kontrolišu putem centralnog touchpanel ekrana.
Noseća konstrukcija izrađena je od lokalnog drveta – ariša. Enterijer je izveden kombinacijom ariša i borove građe. Prostor visine 3m je kružne organizacije: ulazna partija je prisajedinjena kuhinjskoj zoni, koja se nastavlja u dnevni boravak sofom, dok je iza ugla već ulaz u spavaći deo, a još malo dalje – prostrano kupatilo.
Fotografije Fincube