Genslerova Šangajska kula – druga najviša zgrada na svetu
Sa visinom od 632 metra i 127 spratova, Šangajska kula najviša je zgrada u Kini i druga po visini u svetu. Izgradnja je počela 2008.godine u kvartu Lujiazui. Osmišljena kao gotovo potpuno samoodrživi grad, kula sadrži devet vertikalnih zona sa po 12-15 spratova. U podnožju kule, prva zona sadrži trgovačke i konferencijske sadržaje, dok zone 2-6 raspolažu poslovnim prostorom. U zoni 7 i 8 su hoteli, a poslednja zona, na vrhu, sadrži prostor za razgledanje grada!
Inspiracija za ovaj izuzetno visoki objekat mešovite namene pronađena je u malim šangajskim dvorištima, čija je forma ponovljena u rešenju, i to spiralno naslagana. ‘Umesto parkova raštrkanih po gradu, kula nudi javne prostore raspoređene po vertikali,’ objašnjavaju arhitekti. ‘Ovo su inovativni ‘nebeski’ vrtovi koji ovu kulu razlikuju od bilo koje druge do sada sagrađene. Naglašavanjem javnih prostora i rasporedom prodajnih prostora, restorana i drugih gradskih sadržaja na spratovima sa atrijumima, Šangajska kula nudi potpuno novi doživljaj života i rada u supervisokim kulama.
Kako bi se obezbedila otpornost na jake tajfune koji su uobičajeni u ovom delu sveta, arhitekti su projektovali šiljatu i asimetričnu formu zaobljenih uglova – oblik koji snagu vetra umanjuje za 24% i štedi 58 miliona dolara u materijalima. Ipak, jedinstveni oblik takođe znači da tradicionalni CAD softver nije bio dovoljan. Umesto njega, studio Gensler je u saradnji sa inženjerima iz firme Thornton Tomasetti koristio parametarski softver sa vrlo preciznim tolerancijama dobijenim pozicioniranjem lasera na samu lokaciju kako bi se uzele tačne mere.
Kula se uzdiže oko centralnog betonskog jezgra i čeličnog ‘super-stuba’, sa mašinskim etažama na najnižim nivoima svake od zona. Tu su i tri ekspres-lifta (verovano najbrži na svetu), koji prelaze čak 18 metara u sekundi. Fasada kule sastoji se od 20000 panela zid-zavese, montiranih na konzolne rešetkaste grede.
Što se održivosti tiče, Šangajska kula na mnogo načina štedi energiju, uključujući i praksu skladištenja vode i planiranja zelenih površina u okviru objekta. Transparentna sekundarna fasadna ‘opna’ obezbeđuje izolaciju, redukujući potrebu za grejanjem i hlađenjem, dok je upotreba stakla smanjila potrebe za veštačkim osvetljenjem. Istovremeno, 270 vazdušnih turbina (ugrađenih u fasadu na vrhu objekta) obezbeđuje energiju koja se koristi za spoljašnju rasvetu kule.
Pogledajte video o Kuli: