Hotel Prahran u Viktoriji, Australija
projektni biro: Techne Architects
lokacija: Victoria, Australia
dizajn direktor: Justin Northrop
projektant: Steve McKeag
odgovorni projektant: Alex Lake
površina: 550m2
godina realizacije: 2013.
fotografije: Peter Clarke
projekat konstrukcije: Parkhill Freeman
projekat rasvete: Light Projects
pejzažna arhitektura: Ayus Botanical
geometar: Retro Building Surveyors
geotehnički inžinjer: NSP Geotechnics Pty Lts
projekat akustike: Burton Acoustic Group
crtači: Melita Kei, Francois Claassens
dizajner enterijera: Bianca B
Prahran Hotel je pab na uglu bloka, dvospratan, upečatljiv, sa fasadom koju krase aerodinamične art-deko linije. Međutim, začelje objekta je bilo proporcionisano loše, sa jednospratnim proširenjem, te je klijent tražio da se taj deo sravni i da se namesto njega podigne dramatično dvospratno rešenje sa centralno postavljenim unutrašnjim dvorištem.
Betonske cevi velikog preseka poslagane po visini, koje čine uličnu fasadu novoprojektovanog proširenja, pravo su rešenje iz više razloga: poseduju dubinu i mogu biti interaktivno korišćene; krasi ih skulptoralnost; refernca su na kružne motive u postojećem enterijeru; povezuju obe etaže i kroz njih prodire velika količina prirodne svetlosti. “Lebdeći” separei sačinjeni su od polovinki istih cevi, po kojima su sedišta poduprta čeličnim nosačima, a do svakog se stiže čeličnim pasarelama koje presecaju prostor.
Metalni elementi su u ovom enterijeru većim delom izloženi i zajedno sa neobrađenom betonskom površinom cevi čine osnovu palete materijala, što jeste u kontrastu sa recikliranom gumom i kožnim tapacirungom, kao i velikim brojem biljki. I dok se u sučeljavanju suprotnosti odvija ta neka prostorna drama, sam uspeh enterijerskog rešenja biće procenjivan u skladu sa stepenom postignute intimnosti celokupnog ambijenta. Mnogo je truda uloženo da bi se posetiocima pružilo što više različitih celina za okupljanje: privatni odeljci nasuprot nešto otvorenijim, javnim zonama za druženje, predviđena su i mesta za parove i ona za veće grupe gostiju, a komunikacija se po vertikali i horizontali provlači kroz oba nivoa, što podstiče cirkulisanje posetilaca između starih i novih zona unutar paba.