Kuća Greja u Singapuru – Park and Associates
Foto: Edward Hendricks
U tihom singapurskom kvartu Jalan Greja ugnezdila se istoimena kuća, najnoviji projekat lokalnog studija Park and Associates. Veliki otvori sa pogledom na okolni vrt, efektni ozelenjeni zid, kao i reka Sungeo Bedok u blizini, čine da ova elegantna staklena kuća ima neposredan dodir sa prirodom sa svih strana.
Projekat je u dijalogu sa okolinom, ali je projektovan i kao istraživanje fundamentalne uloge doma – osmišljen je kako bi unapredio komunikaciju među članovima porodice. Da bi ovo postigli, arhitekti su posebnu pažnju posvetili unutrašnjoj organizaciji kuće, a enterijer je zamišljen kao otvoreni plan. ‘Dobiti prostore koji su neusiljeno povezani stvara prirodni tok i pokret koji se danas obično ne pronalazi u kućama,’ objašnjava Christina Thean, dizajnerka. ‘Zadržavanjem većeg dela prostora nepregrađenog zidovima, obezbeđen je vizuelni komfor i veća društvena interakcija.’
Spavaća soba na drugom spratu je ključni dokaz za ovu tvrdnju. Na ovom nivou, veći deo prostora je dodeljen spavaćoj sobi; ipak, ovo postaje soba za celu porodicu spajajući se vizuelno sa dnevnim boravkom na etaži ispod i sa pejzažom napolju. Ovaj pristup je primenjen u celoj kući. Većina soba u kući su otvorene i komuniciraju, aktivno ohrabrujući sinergiju domaćinstva i povećavajući mogućnosti za interakciju između njenih stanara.
Dakle, u kući Greja nisu zidovi ono što definiše prostore. Umesto njih, arhitekti su stvorili kompoziciju međusobno povezanih prostora. Ovo je sve smešteno u okviru staklenog volumena kuće, uokvirene elegantnom belom opnom. U delovima kuće gde je staklena fasada bila neodgovarajuća, laka fasadna ‘ljuska’ bila je ključna za dizajn. Bilo je važno da nije stvorena striktna granica između unutrašnjosti i spoljašnjosti, tako da je na nekim mestima ona poluprovidna bela metalna mreža koja u kuću propušta dnevno svetlo ali zadržava privatnost.
Kako bi našli savršen materijal za fasadu, arhitekti su testirali šeme i gustine perforacija. Da bi utvrdili kako ove različite konfiguracije propuštaju svetlo, prenos toplote i vidljivost spolja. Ista opna ponaša se kao filter koji doprinosi štednji energije i prirodnom hlađenju kuće. Finalne obrade su pažljivo izvedene, kako bi postigle bešavne i minimalističke efekte.
Izvor: http://parkassociates.com.sg/projects/jalan-greja-2/