Piet Boon Studio je crkvu transformisao u restoran
“The Jane” u hranu veruje / Antverpen
slike: Richard Powers
Ukoliko dobar zalogaj ima prioritet među ciljevima koje ste sebi zacrtali, onda će Vas najnoviji lokal na restoranskoj sceni Antverpena zasigurno inspirisati – da se pomolite i krenete put Belgije! Ondašnji studio za dizajn, Piet Boom, nedavno je dovršio transformaciju crkve koja je nekada pripadala vojnoj bolnici. Sada je to mesto preraslo u novu gurmansku destinaciju, lokal u kojem se prepliću rokenrol estetika i vrhunski obroci. Iza čitavog projekta stoje Mišlenovim odlikama nagrađivani kuvar Sergio Herman i njegova desna ruka i kolega – Nick Bril. Preko dve godine, ovaj je kreativni dvojac tesno sarađivao sa osobljem studija Piet Boon, sa timom dizajnera i samim autorom, da bi kreirali sasvim novo rešenje restorana koji kombinuje eleganciju i rafinman sa zdravom dozom specifičnog stava i jedinstvenog humora.
The Jane je restoran otvoren marta 2014., a sastoji se od: glavne sale u kojoj su stolovi za 65 osoba; od bara na uzdignutom delu crkve, jednostavno nazvanom The Upper Room Bar, koji goste restorana ujedno poslužuje i laganim zalogajima pripremanim iza šanka; od kuhinje u kojoj će šef biti 29ogodišnji Nick Bril, a koja je postavljena podno fantastične apside, tamo gde je nekada bio oltar, opasana staklenim zidovima, čineći vidljivim čitav proces pripreme hrane. Nekoliko gravura po površinama od inoksa, u samoj kuhinji, inspirisani su umetnošću tetovaže, dok svetlosna instalacija u formi lobanje motri sa visine na patrone restorana.
Dizajneri su odlučili da očuvaju veći deo originalnih crkvenih oblika i materijala, poput izuzetno komplikovanog mozaika na podu, kao i zasvođeni centralni brod crkve, čije patinirane boje kontrastiraju besprekornim ravnima novih zidova i stilskom nameštaju. I rasveta je najozbiljnije razmatrana, te je centralno mesto zauzeo impresivni luster dizajn-studija iz Bejruta .PSLAB, sačinjen od 150 sijalica koje su, svaka ponaosob, nataknute na izuzetno dugačka koplja, preteći isturene poput bodlji morskog ježa.
.PSLAB je oblikovao kompletan sistem rasvete za čitav poduhvat, uzimajući u obzir jedinstveni dizajn enterijera, kao i sam doživljaj obedovanja kao takvog. Zarad povezivanja postojeće sa zatečenom namenom objekta, prozorska okna su ispunjena bojenim staklima, slično tradicionalnim vitražima u crkvama Zapadne Evrope. Ali, ukoliko pažljivije zagledate, uvidećete da na zastakljenim prozorima nema portreta svetaca, niti srednjevekovnih čudesa vere: tandem iz Studija Job, Job Smeets i Nynke Tynagel, prozore su dekorisali kolekcijom nasumičnih objekata, raznovrsnih oblika, od životinjskih silueta do odgrizaka jabuke, preko pingvina do gas maski i rođendanske torte, a sve u cilju dodavanja karaktera i obogaćivanja ovog, nadasve ozbiljnog enterijera, razigranijim i zabavnim obrisima i likovima.
The Jane lokalu je suđeno da postane kuhinja visoke mode jer – poseduje “ubitačnu” kombinaciju – izuzetni darovi za nepca stapaju se sa fantastičnim prizorima za oko. Trenutna situacija je ovakva: obzirom da su se hodočasnici iz svih krajeva sveta uputili ka restoranu Džejn, rezervacije se vrše tri meseca unapred za donju, a mesec za gornju salu/bar… i to putem interneta, direktno preko sajta: