Pitali smo Jelenu Jović, marketing menadžera kompanije VELUX Srbija, kako dizajn utiče na njen Ego?
Evo i odgovora koje smo dobili:
Suština mi je uvek važnija od forme, a forma treba da nosi poruku suštine i na taj način i biram predmete koji me okružuju, sa kojima živim, koje nosim sa sobom i na sebi. Sve to je uvek izraz moje suštine, moje svrhe i moje poruke svetu oko mene.
Veoma mi je važno da predmeti koji me okružuju budu od prirodnih materijala, da na bilo koji način korsepondiraju sa prirodom: bojama, teksturom, dezenom. To se odnosi na sve, s tim da obrađeni metal, naročito srebro, ili drugi metal srebrnog, ali i bronzanog odsjaja, takođe dolazi u obzir, kao i predmeti od veštačkih, savremenih materijala vešto ukomponovani sa prirodnim. Mnogo belog – mnogo prisustva svetlosti je skoro obavezno.
To je jedan i od važnih razloga što radim u VELUX-u čija je misija da ,,Unosi svetlost u život” ili ,,Svetao život pod vašim krovom”, što je u saglasju sa mojom misijom.
Komadi garderobe koji me uvek privlače jesu mekih formi i teksture koja odiše toplinom. Boje su zemljane i nijanse koje podsećaju na ranu jesen, na neki način i to ima veze sa periodom godine kada sam rođena. Detalji su često ešarpe i šalovi koji povezuju bojama kombinacije komada garderobe koje nosim. Kada je poslovni outfit u pitanju, postoje ,,izleti” u strožije forme, nijanse sive, svetlo plave, u kombinaciji sa belom i crnom, ali vrlo često i crvenom bojom, naročito crvenim detaljima, što se opet vrlo uklapa sa korporativnim bojama VELUX-a
Unikatan nakit je nešto što svakoj odevnoj kombinaciji daje poseban pečat. Izuzetno mi je važna simbolika nakita koji nosim, jer on kao detalj, šalje poruku koju želim. Privezak u obliku leptira, ili vilinog konjica šalje poruku trasformacije (gusenica-leptir), sreće i prospreriteta(dragonfly – zmaj). Takođe, srebrni i glatki sjaj prstenja, ogrlica i minđuša privlači me jer odiše svežinom i prefinjenošću.
Fotografije: Rade Kovač
Dizajn nameštaja koji na prvo mesto stavlja funkcionalnost i često multifunkcionalnost je uvek moj prvi izbor zbog svoje praktičnosti. Umetnost je uklopiti nameštaj različitih formi u male prostore, ali i prostore tipa potkrovlja koja su moja pasija. Svako potkrovlje je umetničko delo i upravo nameštaj koji se uklapa u kosine potkrovlja, dozvoljavajući svetlosti da ispuni prostor. Meke sofe i fotelje svetlih i toplih boja, udobnost je na prvom mestu, zgodne su za popodnevni odmor i za opuštanje nakon napornih radnih dana.
Krovna terasa sa svim svojim elementima je moj san koji ću sigurno jednog dana ostvariti, a bitan detalj su velike saksije sa cvećem, pa čak i drvećem. Savršeno dizajnirane saksije za cveće, a naročito kaktuse, su uvek dobrodošle u prostoru. Kaktusi opet svojom simbolikom preživljavanja i ,,čiščenja’’ prostora od negativnih zračenja doprinose zdravoj unutrašnjoj klimi u prostoru za život.
Animal print, a naročito leopard dezen je nešto što često nosim kao detalj ili neki deo odeće, obuću ili asesoar. To opet ima duboku simboliku,snage, izdržljivosti i slobode kao i ta životinja čije je to krzno -naravno veštačko. Opet, s druge strane to je i povezivanje sa prirodom jer koristeći mehanizme koje životinje u prirodi koriste za napad, odbranu ili zaštitu, prenosim u svakodnevni život, osećajući tu bliskost.
Sklad, harmonija, balans sa prirodom, životom, sobom su vodilje kada je u pitanju izbor predmeta koji me okružuju, koje nosim sa sobom i na sebi. Kontrasti, da, ali uvek onakvi kakvi se pronalaze u i prirodi.
Komentar na izabrani enterijer
Ross House u Tamboerskloof-u u okolini Cape Town-a, u Južnoj Africi
Dizajn Antonio Zaninovic
Ross House je kuća u potpunosti okružena prirodom, a njena staklena opna uvodi eksterijer u enterijer. Upravo ti zidovi od stakla ostavljaju snažan utisak na mene. Obilje svetlosti, boje prirode , kao i bele površine uz elemente enterijera od drveta, volela bih da budu deo mog radnog i životnog prostora – uvek!
Ono što mi posebno godi, podseća me na dom moje bake – kuću u kojoj sam provela detinjstvo, a to su detalji na jastučićima u vidu ručnog veza. Ti folklorni i cvetni motivi, uz keramičke figure životinja, stvaraju toplu atmosferu i bude sećanja na najraniji period mog života.
Naročito mi se dopada biblioteka koja prekriva čitav dugački zid. Fotelja ispred je odličan element u ambijentu, a njenu posebnost naglašava prazan prostor oko nje – soba prosto “diše”.
Kupatilom dominiraju betonske površi u koje su lepo uklopljeni beli sanitarni elementi. Kroz prozor velikih dimenzija iznad kade otvara se pogled ka bašti, tako da je boravak u ovom kupatilu sličan iskustvu kupanja u nekom prirodnom izvoru. Osećaj je sjajan, bio bi još ouštenije da je staklo neprovidno sa spoljne strane.
Slike koje su spuštene na pod, samo oslonjene na zid, kao i duge viseće lampe u spavaćoj sobi i trpezariji, odlični su detalji enterijera.
Ono što mi se nije dopalo, što mi je odmah izazvalo odbojnost, jeste životnjska koža na podu. Sva moja uverenja – način života, tip ishrane, u potpunom su kontrastu sa ovakvim odnosom prema životinjama. Ovakav detalj je u suprotnosti i sa ostalim elementima enterijera koju su prožeti živom prirodom. Zasmetale su mi i plastične stolice – bele, sa žutim jastučićima, u trpezariji, samo bih odabrala pre metal ili drvo za stolice nego plastiku možda bi takav predlog bio prihvatljiviji da je odabrana drugačija forma i materijali.
Podne površine su jednostavne za održavanje, a rešenje je ujednačeno u celoj kući. Dopada mi se što je na taj način čitav enterijer povezan u jedinstvenu celinu, mada mi nedostaje kontrast.