Renesansa pustinjskog modernizma Palm Springsa
Sledeći ideje arhitektonske elite koja je gradila objekte sredinom dvadesetog veka, savremene arhitektonske firme iz Palm Springsa trude se da održe stil takozvanog Pustinjskog Modernizma. Gradeći nove objekte, arhitekti se danas drže stila diktiranog pre više od pola veka, ali uz obavezni prizvuk savremenog, i naravno svog autorskog pečata.
Istorijski gledano, u odnosu na ograničene parcele kuća građenih u Los Anđelesu, u Palm Springsu je uvek bilo moguće više eksperimentisati. Za ovo je svakako zaslužan i pejzaž – oblici i morfologija dolina ističu ravne i oštre forme objekata. Odlike Modernističkog pokreta očuvane su savršeno, pa ovi objekti i danas privlače pažnju posetilaca. Osim vizuelnih tragova Modernizma koje dosledno podražavaju, savremeni arhitekti ipak razmišljaju i vode računa i o održivosti i očuvanju okoline, naročito pustinjskog pejzaža.
‘Stvaramo novi jezik kao odgovor na potrebe modernog društva,’ kaže arhitekta Šon Loker, direktor studija AR&D Architects. ‘Sledimo ključne principe Modernizma sredine prošlog veka ali ih implementiramo na mnogo savremeniji i napredniji način.’
Loker je učestvovao u izradi projekta za kompleks Desert Palisades, koji se sastoji od 110 parcela. Ovaj projekat rađen je 12 godina zbog ograničenja i propisa o izgradnji, a Loker objašnjava: ‘Ograničenja zahtevaju nove materijale i drugačiji izgled. ‘
Zahtevi klijenata su se vremenom izmenili, pa se sada traže objekti koji malo troše, lagani materijali, i sirovi, organski stil koji je danas toliko popularan. O objektu pod nazivom Guardhouse Loker kaže: ‘Beton, opeka, prirodni kamen, drvo, čelik, staklo, aluminijum su bukvalno svi materijali koje koristimo. Patina na površinama je stoga potpuno i očekivana i željena posledica.’
Kultirološke promene takođe imaju uticaj i na arhitekturu: kancelarija mora biti i stovremeno i dnevni boravak, a kuče u celini moraju postati fleksibilniji. ‘To je ništa drugo nego odgovor na razvoj tehnologije, jer sve više ljudi radi od kuće, pa sve funkcioniše mnogo opuštenije,’ dodaje arhitekta Loker.
Još jedan arhitekta istakao se radom na projektu Desert Palisades – to je Lens O’Donel iz studija o2 Architecture. Njegova dvospratnica pod nazivom Desert House No.1 ima minimalni utrošak energije, čime čuva prirodno okruženje.
Njegov objekat Palisades Tres pruža novu interpretaciju klasičnog dvorišta, koje se ovde proteže od donjeg nivoa garaže do dnevnog boravka na spratu. Sve objekti ovog kompleksa dekonstruišu i poigravaju se granicom unutrašnjeg i spoljašnjeg porstora, divnim vizurama ka stenama u okruženju i bogatoj pustinjskoj fauni.
Kao i Loker, i O’Donel naglašava ovu novu regionalnu senzibilnost : ‘Naši projekti su baš za ovo područje, u obzir su uzeti putanja sunca, smene godišnjih doba, svetlo, vetar, količina padavina…’ Objekti se uglavnom grade prateći osovinu istok-zapad, meksimizirajući izlaganje južne strane objekta suncu (što omogućava pasivno zagrevanje objekta zimi), a minimizirajući istovremeno izlaganje istočne i zapadne strane objekta (zbog vrelog letnjeg sunca). Naravno, nije izostala i obrada kamenitog tla kako bi se očuvala prirodna topografija, drveće i biljke.
Arhitekta O’Donel zapazio je još jednan trend među klijentima: naime, traže se sve manji objekti. Izgleda da je potreba za pokazivanjem luksuza iz sredine prošlog veka nestala, i da su sve važniji udobnost i održivost. ‘Zahvačljujući svim tim novitetima, u mogućnosti smo da kao projektanti istovremeno preispitujemo nekadašnje principe, da reinterpretiramo ideje i da nalazimo nova rešenja.’