Sedište kompanije YETI – JRK72
Foto: Krzysztof Zgoła, Jakub Certowicz
Arhitekti: JRK72
Lokacija: Kryspinów, Poland
Odgovorni porjektant: Jacek Krych
Projektni tim: JRK72
Površina: 11252m
Godina itgradnje: 2012
Obrazloženje arhitekata.
Parcela na kojoj je objekat nalazi se nedaleko od grada Krakova u Poljskoj, u blizini autoputa. Obližnje zgrade namenjene su: proizvodnji gasnih stanica, servisiranju kamiona, skladištenju, a okolo je – pustoš.
Kompanija YETI je marketinška agencija koja se bavi svim vidovima reklamiranja uključujući plastiku, proizvodnju malih serija raklamnih materijala i dizajnom i proizvodnjom različitih prototipova za gedžete i proizvode u reklamnoj industriji.
Zahtev investitora bio je da se isprojektuje sedište firme kao hala mešovite namene – kancelarije i proizvodnja u originalnoj formi lako identifikujućoj sa profilom kompanije. Ideja arhitekata bila je projektovati prizemnu halu, igrajući se karakteristikama plana i estetikom fasade, kao i arhetipom hale: veliki objekat sa monotonim planom, i neatraktivnim entrijerom.
Tako da smo odlučili da kombinujemo dva arhietipa osnova zgrada – atrijumsku kuću i halu, tako što će radni prostor biti organizovan oko atrijuma, ulepšavajući doživljaj ljudi koji rade prirodnim osvetljenjem u kancelarijama, salama za sastanke, u holu i u zajedničkim prostorijama.
Investitor je u okviru svoje industrije poznat po visokom kvalitetu proizvoda i preciznosti u obradi plastike. To je bio dovoljan argument da plastiku upotrebimo u većem delu fasade kao materijal koji se identifikuje sa kompanijom. Fasade su proizvedene od višeslojnih polikarbonatnih panela i od izolacionih panela. Prozračna plastična fasada okrenuta je autoputu, što omogućava da se lako kompanija lako uoči i jasno naglasi njen profil, posebno noću.
Organska forma zgrade je arhitektonska negacija pravougaonih hala. Hala bez vertiklanih ivica u pejzažu vidi se kao manja nego što jeste. Ova forma je manje agresivna i za pejzaž i za oko.
Upotreba građevinskih materijala kao što je polikarbonat ili izolacioni paneli poslužili su da se pokaže sav kreativni potencijal koji ovi materijali poseduju. Višeslojni polikarbonatni paneli se dominantni materijal u enterijeru, upotrebljeni su za pregradne zidove i plafone kancelarija. Ovakva upotreba ima za cilj da ojača vezu između enterijera, fasade i spoljašnje forme zgrade.
Izvor: http://www.jrk72.pl/