Shigeru Ban je dobitnik Pritzker nagrade za 2014.!
slike: Shigeru Ban Architects
Japanski arhitekta, Shigeru Ban, rođen 1957., dobitnik je Pritzker Architecture Prize 2014. On je možda najpoznatiji zbog svog humanog, inventivnog i sasvim dovitljivog dizajna kojim pruža odgovor na pitanja koja se nameću nakon prirodnih katastrofa.
“Velika je čast primiti ovu nagradu, zarad toga moram biti vrlo obazriv. Ja jednostavno moram da nastavim da slušam i čujem ljude za koje radim, kako u praksi sa narudžbinama iz rezidencijalne oblasti, tako i u razrešavanju problema nakon katastrofa. Ovo priznanje vidim kao podršku da nastavim sa radom, ne da promenim, već da ga unapredim”, prokomentarisao je Ban povodom uručenja nagrade.
Predsedavajući žirija, Lord Palumbo, izrazio je: “Shigeru Ban je jednostavno – sila prirode, a to jeste sasvim zgodna slučajnost, imajući u vidu njegov volonterski rad za ljude koji su ostali bez svojih domova i imovine. Međutim, on istovremeno ispunjava još nekoliko bitnih kriterijuma koji mu otvaraju kapije arhitektonskog hrama bemrtnih, a to su: njegova sposobnost da suštinski pronikne u samu srž problema i to sa sasvim jedinstvenim naglaskom na primenu najsavremenijih materijale i tehnologija; poseduje potpunu posvećenost i izuzetno je radoznao; ima dar za beskrajno inovativan pristup svemu; nepogrešivo oko; oštroumni senzibilitet;… da navedem samo neke”.
Citat iz obrazloženja odluke žirija Prickerove nagrade podvlači Banov eksperimentalni pristup uobičajenim materijalima, poput paprinih tuba i transportnih kontejnera, potom – konstruktivne inovacije koje uvodi, kao i kreativna upotreba manje uobičajenih materijala, kakvi su bambus, tekstil, papir i kompozitni materijali nastali recikliranjem papirnih vlakana i plastike.
Prickerova nagrada za arhitekturu dodeljuje se od 1979. godine, noseći ime u čast pokojnih supružnika – Jay Pritzker i njegove supruge, Cindy. Cilj dodeljivanja godišnje nagrade je odavanje počasti živom autoru čiji realizovani projekti dokazuju kombinaciju talenta, vizije i posvećenosti, potvrđuju značajan doprinos arhitekte okolini i humanim ciljevima. Laureati takođe dobijaju bronzani medaljon i novčani iznos od sto hiljada američkih dolara.