Stvarano za selidbe / Arcgency
autorski tim: Arcgency
lokacija: Nordhavnen, Danska
izvođači: konstrukcija – SlothMøller, instalacije – Steensen & Varming
površina: 660m2
godina realizacije: 2015.
foto: COAST_Rasmus Hjortshøj
Arcgency je projektni biro iz Kopenhagena, u potpunosti posvećen arhitekturi obnovljivih izvora. Na osnovu poznavanja principa i iskustava stečenih na osnovu istraživanja i izradi projekata montažno-demontažnih objekata, Arcgency je razvio lako prenosivi arhitektonski koncept, ali takav da uprkos osnovnoj ideji o privremenosti, istovremeno nudi sve pogodnosti trajnih zdanja. Čak i više od toga – to je eksperiment u okvirima prefabrikovane arhitekture koji stavlja na probu neka od univerzalnih pitanja: problem otpada i tehnike tradicionalne gradnje:
- kako minimizirati potrošnju energije, istovremeno se prilagođavajući surovoj i vrlo dinamičnoj skandinavskoj klimi?
- kako primeniti visok stepen fleksibilnosti i funkcionalnosti u rešenjima idealnih radnih uslova za preduzeća koja pružaju kreativne usluge?
- kako stvoriti dizajn održivog razvoja koji za prioritet ima realizaciju raznovrsnih i interesantnih mesta sa ispunjenim uslovima za izuzetnu dnevnu osunčanost i odličnu vidljivost, kvalitetne vizure?
- kako kreirati pomerljivu zgradu?
Kako glase odgovori?
Iskorišteni transportni kontejneri poređani su u trospratne formacije na nosačima koji minimalno utiču na lokaciju. Sami kontejneri su super-optimizovan proizvod, promišljen i prilagođen do tačke najveće ekonomičnosti, izdržljivosti i trajnosti. Odgovaraju svim međunarodnim standardima, te ih je moguće transportovati i postaviti bilo-gde, omogućavajući primenu neposredne reciklaže.
Upoređujući troškove, za objekat sačinjen od novih komponenti, sa identičnom specifikacijom, bilo bi potrebno mnogo više sredstava i vremena. Raspon koji se rasprostire između kontejnera razmatran je kao fleksibilni prostor namenjen pre svega funkcijama radionice. A enterijeri kontejnera mogu biti korišćeni za sekundarne funkcije, poput sale za sastanke, studija ili ostave (magacin, spremište). Golu strukturu kontejnera moguće je postaviti za svega dva dana. Naslagani kontejneri obloženi su sendvič panelima sa ispunom visokih performansi, koja istovremeno funkcioniše i kao parna brana i kao obloga. Svaki od pomenutih slojeva sendviš panela direktno je , pričvršćen za noseći okvir kontejnera, baš kao i prozori, krovni elementi i podne grede.
Sve instalacije su vidljive, kroz cevi se transportuje voda, kablovi električne energije i profili za grejanje i klimatizaciju, što umnogome olakšava priključenje ili demontažu – skidanje sa mreže.
Sama arhitektura oslanja se na svega par jednostavnih pravila: estetika golog proizvoda, prostorna diferencijacija postignuta različitim zapreminama, slojevi preklopljenih vizura i vizuelne povezanosti kroz sve segmente objekta omogućavaju maksimalnu iskorišćenost dnevne svetlosti. A sam izgled i impresija o enterijeru kontejnera, njegovim unutrašnjim površinama, diktiraju sami transportni kontejneri. Tih 10 do 14 grubih godina provedenih na moru, sigurno ostavljaju trag na kontejnerima. I kao delovi od kojih je sačinjena građevina, oni dobijaju “novi život posle života” , a sva udubljena, ogrebotine i ostale “nesavršenosti” biće priznate kao deo arhitektonskog koncepta. Izuzev sive boje obloge – kontejneri se održavaju u svom originalnom stanju: funkcionalna vrata, originalna podna obloga i talasasta površina sendvič panela. Ujednačena spoljašnost i uniformnost koju kao takva stvara, omogućavaju veće strukturno detaljisanje. I to unutar 13m dužine kontejnera i trostruke visine između njih – raznovrsni prostorni doživljaji nameću raznovrsne namene.
Najinteresantniji su upravo prostori veće zapremine pred kojima se otvaraju mnoge mogućnosti i kroz koje se sagledavaju različiti segmenti objekta kao celine. Pogled na eksterijer je neprekidno prisutan – čak i kroz samu građevinu! To stvara osećaj dubine, perspektivu i uvezanost svih sadržaja koji ispunjavaju kompleks. Različiti nivoi i veliki unutrašnji prozorski otvori omogućavaju rad u veoma kolaborativnoj atmosferi. Timovi koji nastanjuju različite delove zgrade sarađuju, povezani su, a da istovremeno ne ometaju jedni druge. Veliki otvori cele visine dozvoljavaju dubok prodor prirodne svetlosti u samu zgradu tokom čitavog dana. Potreba za veštačkim svetlom je svedena na minimum. A dnevna stvara i tu lepu šaru na nazubljenim zidovima unutar kontejnera. Taj trospratni otvoreni prostor uvodi dan kroz sve četiri strane sveta u unutrašnjost zgrade. Posledica je neverovatno izmešana svetlost koja ukida potrebu za prozorima na sve četiri fasade. A to je od ključnog značaja za sprečavanje pregrevanja i potpuno eliminiše potrebu za uvođenjem uređaja za klimatizaciju. Plafoni u većim prostorima obloženi su perforiranim aluminijumom koji reflektuje svetlost prelamanu po površini talasa nasipa. Povrh tog sloja, postavljen je apsorber zvuka, koji pruža kvalitetno akustičko okruženje za boravak i rad.
dizajnirano za skandinavsku klimu, odnosno za uslove od -10 do +25
mala energetska potrošnja: ispod 41kWh/m2 na godišnjem nivou
fasadni paneli velike izolacione moći, debljine 300mm, vrednost U: 0.13 W/m2K
oblikovano kao montažno/demontažni objekat
90% čine reciklažni materijali
prirodno provetravanje
troslojna prozorska stakla obložena zaštitnom folijom
nosači koji minimalno utiču na lokalitet