Urban Treehouse – Baumraum
Arhitekti: Baumraum
Lokacija: Zehlendorf, Berlin, Germany
Površina: 34 m2
Godina: 2014
Fotografija LauraFiorio http://www.laurafiorio.com/
Autori teksta: arhitekti, Baumraum
Urbana kućica na drvetu je porodični projekat i nastao je inicijativom dede Hans-Joachima i njegovog unuka Kolje, koji je na kraju i izradio projekat. Još jednom, nastao je kao eksperiment i istraživački pojekat za novu konstrukciju i stanovanje u skladu sa prirodom. Namenjen je da služi kao oaza i inspiracija prijateljima i gostima porodice, kao i studentima i onima koji su zainteresovani za arhiekturu. Imali smo puno entuzijazma kada nam se preduzimač, Kolja Stegemann, obratio sa idejom o primeni kućice na drvetu u urbanoj sredini Berlina.
Kućice na drveću su normalno vezane za ruralnu sredinu i prirodno okruženje. Stoga, takav poduhvat je nekako redak i vrlo izazovan za planera. U Berlinu, poduhvat je završio u dobroj kompaniji sa osvrtom na male, neobične objekte. Ovde ima mnogo alternativnih projekata koji, često sa malim budžetima, zauzimaju ‘džepove’ u gradu. Kao planeri, jedva smo čekali da doprinesemo tradiciji arhitektonske kulture u Berlinu ovim zadatkom.
Distrikt Zehlendorf karakterišu neke buržoaske stambene zgrade, za razliku od mnogih drugih delova Berlina. Posebnost lokacije leži u njenoj fenomenalnoj lokaciji! Graničeći se sa šumom, smeštena je u neposrednoj blizini divnih jezera Krumme Lanke i Schlachtensee. Činjenica da ovo tlo nije postavljeno na prethodnom svakako je sreća i svakako zahvaljujući specifičnim zahtevima porodice. Kućice na drveću trebalo je da pokriju relativno malu površinu tla. Stoga, uobičajeni zahtev za korišćenjem poslednjeg dostupnog kvadratnog metra ovde ne može biti primenjen. Naravno, zaštita fonda drveća u vrtu površine 650m2 bila je jedna od suštinskih briga preduzimača.
Nakon proučavanja različitih rešenja, stvorene su dve kubične jedinice – svaka od po 21m2 životnog prostora. Oba objekta lebde na četiri metra visokoj bazi i opremljene su pokrivenom spoljašnjom površinom u istoj visini, kao i nižom terasom na visini od 2,60m. Za jednu od kućica, središnji nivo i oba kraka stepeništa poduprti su fleksibilnim sajlama okačenim za hrast. Instalacije, snabdevanje strujom i ostava za baštenski pribor i odlaganje smeća smešteni su u bazi koja je obložena letvicama od ariša. Rešenja nošenja opterećenja, potpore i ramova iznad sastoje se od pocinkovanih čeličnih profila. Čvrsti prefabrikovani petoslojni paneli od omorike korišćeni su za zidove, plafon i pod.
Prednost ove konstrukcije leži u njenim strukturnim i ekološkim kvalitetima. Ovi delovi od masivnog drveta imaju visoki izolacijski kvalitet, paropropusni su, imaju visoki termički koeficijent i mogu se montirati brzo i lako. Završna obloga ventilisane fasade sastoji se od aluminijumskih kompozitnih panela. U zavisnosti od ugla osvetljenja prividno može rezultirati igrom boje na spoljašnjoj opni objekta. Enterijer obezbeđuje sve što nekome može zatrebati: kupatilo sa tušem, osvetljeni enterijer sa kuhinjicom i udobnim krevetom, kao i neki divni ukrasi. Kada se dođe do zidnih i plafonskih panela, paneli od masivnog drveta omorike ostavljeni su vidljivi u svom prirodnom stanju.
Urbane kućice na drveću su mesta koja oduševljavaju, pozivaju na igru i što je još važnije, na gledanje na stvari objektivno i promenu perspektive drugim rečima, ovo su inspirativna mesta na kojima se sakuplja snaga. Dve kućie na drveću precizno su smeštene na prelasku iz grada ka selu i stoga povezuju oba sveta – dinamični Berlin sa okrepljujućom scenografijom. Nedugo pred početak izgradnje, Hans-Joachim Stegemann umro je u dubokoj starosti. Nažalost, nije mogao da posmatra izgradnju kućica na drveću i razvoj svoje ideje da izgradi nešto neobično na svojoj zemlji. Kućice su posvećene njemu i njegovoj supruzi. Želeli bismo da se zahvalimo Hans-Joachimu Stegemannu i njegovom unuku Kolji za ovaj divni projekat.
Izvor http://www.baumraum.de/