Vila Kogelhof
autori: projektni biro Paul de Ruiter Architects
lokacija: Noord-Beveland, Holandija
površina: 715 m2
godina realizacije: 2013.
fotografije: Jeroen Musch
izvođač radova: J. van der Linde, Goes
konsultant za statiku konstrukcije: Broersma bv
konsultant za građevinsku fiziku: Smits van Burgst
pejzažna arhitektura: Bosch Slabbers, Middelburg
Imanje od 25 hektara je samo deo većeg programa koji je inicirala vlada, a koji za cilj ima da regionalne ekološke zone širom zemlje međusobno poveže. Trenutni vlasnik je još 2006. otkupio nekada obrađivano zemljište. To je sada zaštićena zona, stanište životinjskih vrsta i biljaka, ali i glavna turistička ponuda u tom pojasu, otvorenom za javnost. Dozvolu da podigne kuću na tako kategorisanom zemljištu, investitor je dobio samo pod uslovom da je vrati u njeno stanje pre perioda kada je bila obrađivana.
Sađenje 71 000 (!!!) šestogodišnjih stabala daje jasan signal da će ova nekretnina uskoro biti tretirana kao “vila u šumi”. Za pravougaoni basen iskopano je 70 000 kubnih metara zemljišta.
KONTRAST
Podzemni volumen ove građevine čine ulaz, parking za 6 automobila i traktor, magacinski prostor , kupatilo i radni prostor iz kojeg je moguće nadgledati novostvorenu vodenu površinu. Dnevni boravak je u staklenoj kutiji koja lebdi. Čitava ta nadzemna etaža je projektovana po principu “otvorenog plana”, premda su neke suptilne pregrade ipak našle primenu. Postoji nekoliko odvojenih celina: kuhinja, spavaće sobe, kupatila i multifunkcionalna soba. Otvoreni prostor ima sa obe strane staklena vrata, tako da je jednako pristupačan i iz dnevne sobe i iz kupatila. Čitava etaža ima pod prekriven belom epoksidnom smolom, a opremu čine klasična dela dizajna – poput Korbizijeovih i komada Eileen Grey. Fasada je sva u staklenim površinama i iz objekta se pruža fantastičan pogled na pejzaž koji ga okružuje.
SAMODOVOLJNOST
Najvažniji od bitnih principa kojima su se projektanti rukovodili osmišljavajući Vilu Kogelhof bio je: prevesti luksuz u radost nezavisnosti.
Cilj je bio da kuća bude samodovoljna: da generiše sopstvenu energiju, zagreva vodu koju koristi, reciklira otpad. Da bi bili sasvim sigurni da je vila energetski neutralna, odabrali su fasadu koja pruža značajan doprinos. Ta takozvana klimatska-fasada sastavljena je od spoljnog sloja izolovanog stakla i to od poda do plafona, a unutrašnji sloj je presvučen materijalom koji reflektuje sunčeve zrake i koji je moguće zarolati i razmotati ponovo. Dok je tkanina spuštena, formira se džep iz kojeg se centralnom ventilacijom izvlači vazduh.
Kuću dogreva centralni sistem u kombinaciji sa vazdušnom pumpom. Za budućnost je predviđeno da se topla voda generiše kotlarnicom koja će koristiti drva iz šume začete na imanju. Struju će proizvoditi PV-ćelijama (photovoltaic) sa krovnih solarnih panela, a planirano je i podizanje vetrenjače (vetroturbine).